Uzle

K čemu a jak nám slouží

Každý již nejméně jednou v životě nějaký ten uzel použil. Některé se vážou skoro samy, jiným je třeba se naučit. Znalost uzlování se může člověku hodit v nejrůznějších situacích. Tak třeba zavázat boty zvládne snad každý. Kdo však ví, že si na tkaničce váže křížovou spojku s oboustranným zámkem? :-)

Je mnoho zájmových či profesních skupin lidí, kteří běžně používají některé typy uzlů: horolezci, hasiči, záchranáři, jachtaři, rybáři, vojáci, kovbojové, košíkáři, vazači knih, ševci, tkalci a podobně. V některých profesích jsou používány ozdobné a dekorativní uzle: při drhání, při výrobě kožených šperků, rohoží, v krajkářství a mnoha dalších oborech. Nikdy dopředu nevíš, co kdy bude potřeba k čemu přivázat. Proto je dobré znát aspoň pár základních uzlů, které ti pomůžou a nebo i zachrání život.

Horolezeci, záchranáři, speleologové a podobné obory

Pro tyto obory je nejdůležitější spolehlivost. Kladou tedy extrémní nároky nejen na uzly a materiál, ale také na přesnost a schopnost vázání a rozvázání toho kterého uzlu. Takový záchranář musí být schopen uvázat uzel často v náročných klimatických a prostorových podmínkách. Tedy zkřehlými prsty v rukavicích, jednou rukou a třeba navíc i v hluboké tmě. Člověk je ten, kdo musí zvolit pro daný účel správný uzel, který navíc nepoškodí lano a po akci půjde relativně snadno rozvázat. Uzel musí být uvázán přesně, aby dělal právě to, pro co byl uvázán. Jinak, v krajním případě, může být ohrožen i život.

Vodní sporty, jachting, stavebnictví

Často jsou používaná lana značných průměrů, neohebná a z nepoddajných materiálů, jejichž použití vynucuje potřeba zachování pevnosti a trvanlivosti i v dlouhodobém styku s vodou, třeba i slanou mořskou a rozměrností či hmotností uvázaných předmětů (např. loď). Působením přírodních sil (např. rozbouřené moře či silný nárazový vítr) jsou pak uzly zatahovány velikou silou. Na mokrých lanech uvázané a zatažené uzly se po vyschnutí lana velmi obtížně rozvazují.

Rybaření, muškaření

Málokdy je potřeba uzel rozvázat, zato musí spolehlivě držet na slabém (v našich rybářských krajích) a kluzkém vlasci. Často jsou vázány drobné předměty a zejména mušky musí mít správný tvar. Mnohdy jsou nežádoucí vyčnívající konce, protože brání hladkému prokluzování vlasce v okách na rybářském prutu.

Pár základních uzlů

Očko

Nejjednodušší uzel. Váže se na konci lana, případně uprostřed, aby se nevyvlékal. Více uzlů tohoto typu ve vzdálenosti přibližně 40 cm od sebe může sloužit na šplhání.

Jednoduchá Osma

Jednoduchý základ pro vázání dalších uzlů hlavně v horolezecství. Použití je podobné jako u očka.

Prusíkův (liščí)

Jednoduchý Prusíkův uzel je základní zadrhovací uzel. Na laně však nemá dostatečnou pevnost, proto se raději používá dvojitý.

Pevné poutku

Používá se v horolezectví a vodních sportech k připevňování vlečného lana, k připevnění lana na háky nebo karabinu.

Rybářská spojka

Je vhodná k svazování tenkého lanka, vlasce a pod.
Tvoří ji dvě očka, každé uvázané na jinou stranu, aby lehce do sebe zapadla

Ambulantní spojka

Je to plochá pevná spojka, těžko se rozvazuje. Uzel vhodný pro svazování obvazů a trojcípých šátků, pokud jde o spojení stejných nebo přibližně stejných lan.

Škotová spojka

(tkalcovský uzel)

Používá se ke spojení rozdílných lan, případně k přivazování lana do pevného oka, háku nebo plachty. Dobře se rozvazuje i po utažení.

Lodní smyčka

Velmi užitečná smyčka s všestranným použitím. Horolezci ji používají na samojištění do karabin, protože se snadno váže, spolehlivě drží i při zatížení jen jednoho konce, po zatažení ji lze snadno rozvázat a lehce zkrátit. Spolehlivě drží lano na válcových předmětech, ať mají hladký nebo drsný povrch .

Dřevařská smyčka

Je velmi důležitá pro svazování a odtahování těžkých větví, desek, trámů na souši i na vodě

Zkracovačka

Slouží k tomu, abychom nemuseli řezat lana, kdykoli potřebujeme jeho kratší kus. Případně slouží k napínaní lan a provázků.

Napínací zkracovačka

Slouží k napínaní lan a provázků. Hodí se zvláště ke zkracování kotvících lan stanů. Váže se uprostřed lana.
Je rychlá a spolehlivá.

Dračí smyčka

Také pevná smyčka. Nejpevnější typ uzlu. Používá se na spouštění břemen a v horolezectví k slaňování. Její předností je, že se nestahuje. Naučte se ji vázat přímo na těle. Umísťuje se na hrudi a v podpaží. Dá se vázat i s kšandami.

Uzel sice dobře uvázaný ale špatně srovnaný nemusí vůbec plnit svoji funkci, proto vždy dbej na to, aby uzel vypadal tak jak má. Je dobré některé uzle umět uvázat jednou rukou nebo ve tmě a to na čas.

 

Bez znalosti uzlů ve světě nepochodíš!